İşe Alım Süreci

Başvururken neler beklemelisiniz.

İşe alım sürecimizin amacı organizasyonumuzdaki açık pozisyonlar için gerekli yetkinliklere ve mesleki bilgi, becerilere sahip üretken, gelişim odaklı, değişime hızlı ayak uydurabilen, stratejik düşünebilen, pozitif bakış açısında sahip yetkin kişileri bünyemize kazandırmaktır.

Bu süreç, İnsan Kaynakları Bölümü ve açık pozisyonu olan bölümlerle birlikte koordineli olarak yürütülmektedir. Amaç, şirketimizdeki sinerjinin devamına katkıda bulunacak adayları bünyemize katmaktır.

Doğru işe alım için birçok çalışan temin kaynaklarından (örn. İnternet, gazete ilanları, üniversiteler ile işbirliği, danışmanlık firmaları vb.) faydalanılmakta olup işe alım süreçlerimiz en doğru kararı alabilmek adına farklı araçlarla desteklenmektedir.

Teva’da açık bir pozisyona başvurduktan sonra seçilirseniz, başvurunuzu doğrulayan bir e-posta alacaksınız ve başvurunuzu sürecin bir sonraki adımına ilerletmekle ilgileniliyorsa, işe alım uzmanlarımızdan biri sizinle doğrudan iletişime geçecektir. Her özgeçmişi incelemek için elimizden geleni yapıyoruz. Her başvuru sahibine ayrı ayrı cevap vermek istememize rağmen, hacim ve zamanlama nedeniyle yapamadığımız zamanlar olabiliyor.

İlk telefon görüşmesi planlanmışsa, işe alım sürecinin bundan sonra devam edip etmeyeceği belirlenir. Genel olarak, işe alım sorumlunuz kişi ilk görüşmeden sonra ne tür bir takip beklemeniz gerektiğini size bildirecektir. Süreç sırasında işe alım sorumlunuzla açık bir şekilde iletişim kurduğunuzdan emin olun. Sonraki adımlar hakkında konuşabilir ve beklentileri belirlemeye yardımcı olabilirler.