Teva’da Kapsayıcılık ve Çeşitlilik

Teva ABD’de çekilmiş fotoğraf

Bu makaleyi paylaş:

Teva’da herkes bir yere sahiptir ve tüm düşünceler değerlidir. Tüm etnik kökenlerden, ırklardan, dinlerden, kültürlerden, cinsiyetlerden, cinsiyet kimliklerinden, cinsel yönelimlerden, yaşlardan ve yeteneklerden bireyleri memnuniyetle karşılıyor ve kucak açıyoruz. Çalışanlarımız seslerinin duyulduğunu, onlara saygı duyulduğunu, yetkilendirildiklerini hissettiği zaman, potansiyellerini kullanarak tüm beceri ve yeteneklerini işe yöneltirler Bu da kuruluşumuzu güçlendirmekte, her kesimden insanın sağlığını daha iyi hale getirmek için çalışırken yaratıcılığımızı ve yenilikçiliğimizi desteklemektedir. 

Birlikte kendimizden daha büyük bir şey inşa etmek için birleştik - ve bunu çalışanlarımıza adil ve saygılı davranarak yapıyoruz. Ancak sadece önemsediğimizi söylemek yeterli değildir.

Çalışanlarımızdan Teva'da çalışmanın onlar için ne anlama geldiğini kendi sözleriyle dinleyin.

Kapsayıcı bir iş yeri neye benzer?

Bizi birbirimize bağlayan şey kapsayıcı kültürümüzdür. Çalışanlarımız ile onların fikirleri, inançları ve yetenekleri arasındaki engelleri kaldırarak, yenilikçi çalışmalarımızın temelini oluşturan gerçekten farklı içgörülerden faydalanabiliriz. Bu, olduğunuz gibi kabul edilmek ve kendinizi ait hissetmekle ilgilidir.

Ve tabii ki bireysellik, insanların düşünme biçiminden de kaynaklanır. Bu nedenle, Teva için çalışan nöroçeşitliliğe sahip kişilerin sayısını artırma girişimimizin bir parçası olarak, şu anda Otizm odaklı bir nöroçeşitlilik işe alım programının pilot uygulamasını yürütüyoruz. Yetenekli bireylerin işe alınmasına yardımcı olan, çalışanları işyerinde otizmin kabullenilmesi konusunda gerekli eğitimi veren ve yerleştirme deneyimi boyunca adayları ve yöneticileri destekleyen uzman bir ajansla yakın işbirliği içinde çalışıyor olacağız 

İşe alım şeklimizden cinsiyet uçurumunu kapatmaya kadar, birliktelik ruhunu teşvik ediyoruz. İşte hikayelerimizden bazıları:

Bakış açılarımızı değiştiren kadınlar

Kurumumuz genelinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, bireylerin başarıya ulaşmaları için güçlendirilmesiyle ilgilidir. Teva'da kadınların başarısını teşvik etmenin yollarından sadece biri olarak liderlik ve gelişim programları sunuyoruz. Burada, bakış açılarını, yolculuklarını ve başarılarını tartışırken Teva'nın birçok ilham verici kadınına ışık tutuyoruz.


Selvinaz Kocak-Head, BI & Business Support, Switzerland

Selvinaz Kocak

İş Zekası ve İş Desteği Başkanı, İsviçre

Benim için kapsayıcılık ve çeşitlilik, kendiniz olabileceğiniz ve olduğunuz gibi kabul görebileceğiniz anlamına geliyor. Birden fazla farklı çiçek buketi oluşturur.


Teva’daki İş fırsatlarına göz atın