Tarihimiz

1901’den beri dünyaya yüksek kaliteli ilaçlar getiriyoruz

Bugün Teva olarak bilinen şirket, 1901 yılında Kudüs’te küçük bir işletme olarak kurulmuştu. Teva o zamandan beri dünya çapında önemli ölçüde büyüdü ve jenerik ve ihtisas ilaçlarında bir dünya lideri haline geldi.

Lider konumumuzu, mütevazı başlangıç dönemimizden bu yana bizlere bağlı kalan çalışanlarımız ve kültürümüz şekillendirmiştir. Teva’nın kurulmasından bu yana liderliğimiz azmi, girişimci ruh ve insanların yaşamlarını iyileştirme yönündeki tutkusuyla dikkat çekiyor. 

Bugün Teva olarak bilinen şirket, 1901 yılında Kudüs’te küçük bir işletme olarak kurulmuştu. Adını eczacı kurucuları Salomon, Levin ve Elstein Ltd.’den alan genç şirket, katır kervanları ve deve kervanları ile bölge genelinde ithal ilaç dağıtımı yapıyordu.

İlerleyen yıllarda, yerel olarak üretilen ilaçlara olan talep arttıkça şirketin büyümesi hızlandı. 1976’da, şirket Teva (İbranice “doğa”) Pharmaceutical Industries Ltd. adını aldı.

Teva, yenilikçi ve jenerik ilaçların alanındaki uzmanlığımızın yanı sıra yeni tedavi alanları ve pazarlardaki uzmanlığımızı entegre eden ve geliştiren çok sayıda başarılı satın almayla dünya genelinde önemli ölçüde büyüdü. Bugün, jenerik ve ihtisas ilaçları alanında lider olan Teva, en büyük 15 global ilaç şirketi arasında yer alıyor.


Ref: Teva 2018 yıl rapor dosyası