Hastaların İlaçları Hakkında Sık Sordukları Sorular

İlacımla ilgili sorular için Teva ile nasıl iletişim kurabilirim?

Toggle Expand/ Collapse

İlacımı kullanırken herhangi bir yan etki veya advers olay yaşarsam ne yapabilirim?

Toggle Expand/ Collapse

Reçetesiz satılan ilaçlar veya tıbbi cihazlar dahil olmak üzere, ilaç kullanmanız sonucu meydana gelen bir yan etki veya beklenmedik bir reaksiyon yaşadığınızı düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza veya eczacınıza danışmanızı öneririz.

Ürünlerimizin güvenliğini sürekli izlememizi sağlamak için, bu internet sitesinin”Bize Ulaşın” bölümünde bulunan telefon numarasından veya Ürün Yan Etki/Advers Reaksiyon Bildirimi Formunu kullanarak bize yan etkileri bildirebilirsiniz.

İlaç kutumdaki prospektüsü kaybettim, başka birini nereden bulabilirim?

Toggle Expand/ Collapse

Size yardımcı olabilmemiz için lütfen 90 216 656 67 00 numaralı telefonu arayarak veya İletişim linkinden ilgili formu doldurup göndererek  bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Reçeteli ilacımın aldığım diğer reçeteli ilaçlar veya diğer bitkisel ilaçlar ile etkileşime girebileceğinden endişeleniyorum, ilacı almaya devam etmenin güvenli olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Toggle Expand/ Collapse

Reçeteli ilacınızın hasta bilgilendirme prospektüsünde size ilacınızla birlikte neler alabileceğinizi ve alamayacağınızı anlatan bilgiler olabilir.
Bu sitedeki bilgiler bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçmez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya danışınız.”

Tabletlerimi/kapsüllerimi yutmakta zorluk çekiyorum. Tabletlerimi ezip veya kapsüllerimi açıp yiyeceklerin/içeceklerin üzerine serpebilir miyim?

Toggle Expand/ Collapse

Bunu yapabileceğiniz ilacınızla birlikte gelen hasta bilgilendirme prospektüsünde özellikle belirtilmediği sürece tabletleri kırmanızı veya kapsülü açmanızı önermiyoruz. Bir tableti kırmak veya bir kapsülü boşaltmak ilacınızın çalışma şeklini değiştirebilir ve ilacın güvenliğini ve etkinliğini etkileyebilir. Tabletlerinizi/kapsüllerinizi yutmakta zorluk çekiyorsanız, bunu doktorunuzla veya eczacınızla konuşmalısınız.

Arkadaşım da benimle aynı hastalıktan mustarip, ona yedek ilaçlarımı verebilir miyim?

Toggle Expand/ Collapse

Asla sizin için yazılan ilacı başka bir kişiye vermeyin. Belirtileri sizinkilerle aynı olsa bile, onlara zarar verebilir.

Artık ihtiyaç olmayan bir ilacı nasıl imha edebilirim?

Toggle Expand/ Collapse

Herhangi bir ilacı atık suya veya ev çöpüne atmayın. İstenmeyen ilaçları imha etmenin en güvenli yolu, yerel eczanenize veya diğer yerel yetkili yerlere iade etmektir.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayın >

Reçeteli ilaç ve reçetesiz ilaç arasındaki fark nedir?

Toggle Expand/ Collapse

Sadece Reçeteyle Verilen İlaç, sadece doktorunuzdan veya başka bir nitelikli sağlık uzmanından imzalanmış geçerli bir reçetenin yazılması halinde eczaneden edinilebilir.

Reçetesiz İlaçlar (OTC) doktor reçetesi olmadan satılır ve genellikle aynı zamanda eczacının gözetimindedir. Ancak, ilaca bağlı olarak, satın alabileceğiniz miktar konusunda kısıtlamalar olabilir.

İlacımla ilgili bir tedarik sorunu olabileceğini duydum. Normal reçetemi alamıyorsam ne yapmalıyım?

Toggle Expand/ Collapse

Bir sonraki reçetenizin zamanı gelmeden önce eczacınıza danışın veya iletişim sayfamızdaki telefon numarası ya da iletişim formunu doldurarak irtibata geçebilirsiniz. Düzenli Teva ilacınızı almakta sorun yaşıyorsanız, alternatif bir tedarik veya tedavi hakkında sağlık uzmanınızla veya eczacınızla konuşun.

İlaçlarımı nasıl alacağımı anlatan talimatları anlamıyorum, ne yapmalıyım?

Toggle Expand/ Collapse

Size söylenenleri anlamadıysanız veya ilaç etiketindeki yazılı talimatlar net değilse, eczacınızdan size tekrar açıklama yapmasını isteyin. Açıklamaları sizin için yazmalarını da isteyebilirsiniz. Tekrar sormaktan çekinmeyin, ilacınızı doğru almanız sağlığınız için önemlidir.

İlacımın doğru şekilde çalışmadığına inanırsam ne yapmalıyım?

Toggle Expand/ Collapse

Yeni bir ilaç alıyorsanız, reçeteye yazılan ilacın beklenen sonuçları hakkında en kısa sürede sağlık uzmanınızla (hemşire, doktor veya eczacı) konuşmanızı öneririz.
Ayrıca, Olumsuz İlaç Reaksiyonu formunu kullanarak etki olmaması durumunu da
bildirmelisiniz Safety.Turkey@teva.com.tr adresine detayları iletebilirsiniz.