Su tasarrufu için birlikte çalışmak

Su yaşamın iksiridir: Yılda 50 milyon galon su tasarrufu nasıl yapılır.

Su, dünyanın her yerinde değerli bir kaynaktır ve Hindistan bu durumdan en kötü etkilenen bölgelerden biridir. Hindistan Su Kaynakları Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırma, ülkenin tarihinin en kötü su krizini yaşadığını ve her yıl yaklaşık 200.000 kişinin temiz suya erişemediği için hayatını kaybettiğini bildirdi. 

Asif Khan, mümkün olduğu kadar su tasarrufu yapmayı kişisel görev edinmiştir. “Suyun yaşamın iksiri olduğunu hatırlamalıyız, bununla birlikte dünyadaki yeraltı su seviyesi aşırı sömürü nedeniyle hızla düşüyor, bu nedenle suyun korunması herkesin sorumluluğu haline geliyor,” diyor.

Teva Hindistan’ın Gajraula fabrikasında EHS (çevre, sağlık ve güvenlik) Kıdemli Müdürü olan Khan, bir dizi su tasarrufu girişiminin arkasındaki beyindir. “Her türlü sızıntıyı durduruyor, insanları mümkün olan her yerde su biriktirmeleri için cesaretlendiriyorduk, ancak başka neler yapabileceğimizi inceledik” diye açıklıyor.

“Burada, Gajraula Uttar Pradesh’teki Teva İlaç Etkin Maddesi (API) tesisinde, atık suyu (üretim işlemlerinden kalan suyu) arıtıp bahçe işleri, çiçeklerimiz ve çimlerimiz için kullanıyoruz. Burada çok fazla işlenmemiş suya (bakterileri ve diğer kirleticileri uzaklaştırmak için arıtılmamış) ihtiyaç duyan soğutma kulelerimiz var, bu nedenle bunun için arıttığımız suyu da kullanırsak büyük tasarruf sağlayacağımızı düşündük.”

Öne sürülen teklif, arıtılmış atık suyu, suyun üretim sırasında makineyi doğru sıcaklıkta tutmak için sahadaki soğutma kulelerinde kullanılmak üzere arıtılmış olan tesisteki parlatma tesisine göndermekti. “Teklif site yönetimine gitti ve daha sonra küresel yönetime önerildi. Su tasarrufu sağlayacağını ispatlamak zorunda kaldık ve onları ikna etmeyi başardık,” diyor Asif.

2016 yılının başından itibaren geri dönüştürülmüş su, ham su yerine soğutma kulelerinde kullanıldığında, Haziran 2018 kadar yakın tarihte, Gajraula tesisinde etkileyici bir şekilde 185.717 metreküp (49 milyon ABD galonundan fazla) su tasarrufu sağlandı.

Tüketimdeki bu düşüş, Asif’i çok sevindirdi ve kendi hedefini daha da fazla tasarruf sağlamak olarak belirledi; kendi performans hedefi, her yıl Teva Gajraula API Tesisinde su kullanımında %10’luk bir düşüş sağlamayı içeriyor.

Bu çabalar, çalışanlar ve aileleri için hem işte hem de evde su tasarrufu sağlayabilmelerine ilişkin eğitimler düzenlemeyi de içeriyor. Asif ve ekibi ayrıca, en küçük sızıntıların bile derhal düzeltilebilmesi için tesisin sürekli izlenmesini sağlıyor.

Su tasarrufu sağlayan diğer girişimler arasında, çatıdaki yağmur varil sisteminin kurulması ve Teva Gajraula tarafından bakımı yapılacak ve suyun toprağa geri dönmesine izin verecek olan yakındaki köylerde doğal tatlı su havuzlarının kullanılması yer alıyor.

Bununla birlikte, gelecekteki en büyük su tasarruflarından biri, Yerinde temizlenen ekipman (CIP) için ham suyun geri dönüştürülmüş suyla değiştirilmesinden sağlanacaktır. Asif, “Orada bulunan tüm ham su kullanımını durdurdum ve temizlikten sorumlu olanların bunun yerine geri dönüşümlü su kullanmalarını istedim,” diyor. “Bu basit bir değişiklikti ve gelecekte daha fazla su tasarrufu yapmamıza yardımcı olacak.”

Asif, Teva’nın sürdürülebilirlik konusundaki çabalarını destekleyen tesis yönetimine minnettar. “Bizi her zaman doğayı koruyan yeni şeyler yapmaya teşvik ediyorlar.”


Ref: Hindistan Su Kaynakları Bakanlığı, Kompozit Su Kaynakları Yönetimi, http://mowr.gov.in