Jenerik Sıkça Sorulan Sorular

 • Teva jenerik farmasötik ürünler alanında neden global liderdir?

  1901 yılında kurulmasının üzerinden yüzyıldan fazla zaman geçti ve Teva Pharmaceutical Industries Ltd. hala aynı hedef için çalışıyor: yüksek kaliteli ürünleri dünyadaki daha fazla insan ve daha fazla hasta için ulaşılabilir kılmak. Operasyonlarımızın kapsamı, olağanüstü teknik bilgimiz ve farmasötik faaliyetlerine yönelik derinlemesine bilgilerimiz bizi dünyanın lider jenerik farmasötik şirketi konumuna getirdi. Teva size en yeni ilaç geliştirmelerini sunma, en gelişmiş dozaj formlarını piyasaya sürme, yüksek kalite standartlarını karşılama ve en rekabetçi fiyatları sunma konusunda hep ilk olmaktadır.

 • Jenerik ilaçlar güvenli mi?

  Jenerik ilaç, özgün yenilikçi ilaçla biyoeşdeğerdir ve aynı kalite standartlarını karşılar. Etkin bileşen, içindekiler, dozaj formu ve jenerik ilacın kullanımı, yenilikçi ilacınkilere benzerdir. Jenerik ilaçlar temel olarak orijinal ilaçla aynıdır, ancak daha düşük bir fiyata sunulurlar.

 • Biyoeşdeğerlik ne anlama gelir?

  Biyoeşdeğerlik, etkin farmasötik bileşenin gastrointestinal (GI) kanaldan kan dolaşımına emiliminin hızı ve ölçüsü açısından insan vücudunda iki ürünün davranışında benzer bir profil sergiler. Biyoeşdeğerlik çalışması, düzenleyici bir gerekliliktir ve etkililiği ile güvenliliğinden emin olmak için tüm jenerik ilaçlar için gerçekleştirilir.

 • Yalnızca sınırlı bir hasta sayısı üzerinde deneyerek jenerik ilaç güvenliliğini nasıl sağlıyorsunuz?

  Jenerik ürünün etkin farmasötik bileşeni (API) yenilikçi ilacınki ile aynıdır, saflık profili benzerdir ve biyoeşdeğer olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, güvenliliği ve etkililiği de benzerdir.

 • Jenerik ilaçlar neden daha ucuz?

  Jenerik şirketlerinin uzun süren ve masraflı toksikolojik ve klinik çalışmalar yapması gerekmez. Bu nedenle, bu şirketler ürünlerini topluma önemli ölçüde daha düşük fiyatlara sunabilirler.

 • Her ilacın jenerik eşdeğeri var mı?

  İlaç patentlerle korunduğu sürece jenerik bir alternatifi piyasaya sunulamaz. Bazen jenerik versiyon onaylanır ve belirli ülkelerde kullanılabilirken diğerlerinde kullanılamaz. Ancak jenerik ürünlere ilginin artmasıyla birlikte, yenilikçi bir ilacın birden fazla jenerik versiyonu genellikle yenilikçi ürünün "patent dışı" olmasına yakın zamanlarda geliştirilmektedir. Bununla beraber bazı durumlarda patentin süresi dolsa bile jenerik bir alternatif mevcut olmayabilir. Sınırlı bir kullanım için tasarlanmış veya kompleks üretim prosesleri gerektiren ilaçlar olması durumunda bunun sebebi maliyetle hususları olabilir.

 • Jenerik ilaç orijinal eşdeğeriyle aynı mı görünür?

  Bazen bir ilacın jenerik versiyonu yenilikçi orijinal ilaca göre farklı bir renge ve şekle sahip olabilir, ancak bu durum ilacın özelliklerini değiştirmez.

 • Jenerik ilaçların adı neden orijinal ilaçların adından farklı?

  Düzenleyici kurumlar karmaşaları önlemek için jenerik ilaçlara orijinal ilaçlardan farklı bir isim verilmesini talep eder. Genel olarak bir ilacın jenerik adı API adına dayalıdır, ancak orijinal ilaçlara verilen adlar pazarlama amaçlarına uygun şekildedir.

 • Jenerik ilaç nedir?

  Jenerik ilaçlar, yenilikçi ilaçlara yönelik terapötik alternatifler sunar. Orijinal yenilikçi ürünlerle aynı etkin bileşenleri içerirler ve orijinal ürün ile aynı kuvvette ve dozaj formlarında bulunabilirler